Never again. Carls Jr. Drive thru $40.14 for 2 people

4 famous star Cheese burgers, 1 Large fry and 1 large soda.

4 Likes

Yup. Nothing is cheap, these days. :mouse::mouse::mouse:

3 Likes

I get my money’s worth when I buy peppermint shakes on pay day with burgers and chicken sandwich with large fry…about 30 bucks…but their biscuits and gravy double order in the mornings only cost 4 dollars…I always get the biscuits and gravy.

1 Like

I get coupons in the mail. I can buy two angus burgers for $9. Two hamburgers are filling.

1 Like

I can make 4x the food for the same $$$ at home.

3 Likes

Package of spaghetti and jarred sauce $7.50. Half gallon of milk $3.50. 2 liter soda, $2.00. Home made French fries, a ton of them for $1.50. Maxx pack chicken legs or thighs. 3 pounds for $4.00. Head lettuce $3.50. carrot, 69 cents, bell pepper $2.50, avocado $1.50. Total: $28.00, Makes 6 meals for two people.

Or I find ground beef on sale $1.99 a pound. 4 pounds, $8.00. Hamburger buns $2.50. Condiments cost are negligible. Tomato $2.50, Onion, 75 cents.

I only wrote this because I go out to eat all the time and easily drop $12 or $13 for one meal just for me, and come home and figure out that I could have bought enough food at the grocery store for the same amount of money for 4 or 5 meals.

5 Likes

$3 per meal three times a day is $300 a month. It adds up. I think if you eat at home you can get away with maybe a little less than $3 per meal. $3 can’t get you anything going out.

3 Likes

3 dollars a meal? I don’t like ramen.

2 Likes

Check this out. Look at the cost per recipe and per serving.

1 Like

I was going to go there once, until I saw it was $14 for a hamburger.

1 Like

Nah hamburger is $6 a pound so a quarter of that plus a bun $.30 ketchup and slice of cheese. Add some tots for another $.75 and you’re around $3. 2 eggs, slice of sausage and a piece of toast is around $2. It’s totally doable. Over the day it’s around $10 to eat at home for me. I don’t spend more than around $300 a month on groceries so I must be close. Maybe I go a little over.

1 Like

People go out to eat for the convenience of it.

1 Like

Yea a while ago I paid $30+ for 2 loaves of bread and a cookie at a boutique type store. Don’t mean to gripe but some places will gouge you.

1 Like

Dude that’s a really good way to look at it. I like this form of budgeting. If you break it down and aim for $3 a meal I think that’s a good idea hmm

1 Like

That was back when fast food was affordable.

4 Likes

Yea I think companies know what they’re worth these day. The days of the dollar menu are over :smile:

2 Likes

My wallet feels your pain. :sob: Expen$ive!

1 Like

Definitely a mistake, way over my budget for a few burgers and sharing fries and soda.

If it was $30 I would feel I’m paying extra for the convenience. Still expensive.

$40, I feel ripped off. Lucky I didn’t get two fries. Also, the menu was so confusing, you dont have time to check the prices.

1 Like

Horse pucky. McD’s would be paying people to eat their offal if that was the case.

3 Likes

I’m aware of that, I go out to eat regularly.