Just dropped $10.00 for a hamburgur, fries and a diet coke at Wendy's

When I was in third or fourth grade in 1968 eating at Jack-in-the-Box was an infrequent treat but a hamburger cost 29 cents and you got to talk into a clown head to order at the drive-thru.

8 Likes

Jeeze, that better have been a damn good burger

1 Like

I took the wrapper off in my car and it was made out of solid gold. Or at least it should have been.

5 Likes

where I live there is no fast food places. So I honestly only know the prices from commercials and they only advertise the sales. Is 10.00 the going rate or is that pretty high? It seems like the last time I was out of town we spent 40.00 at taco bell for 4 people. But we kinda pigged out cus we never get fast food. I remember I kept going back for doritos locos for my daughter cus she was freaking out on them, couldn’t get enough.

@leafy at McDonald’s most of the fancy burgers cost around five bucks and then large fry is two or three dollars and a coke large is about two bucks. I think…I always stick to the dollar menu when I am there.

1 Like

I would stick to the dollar menu but I would get 10 things so they would still get my 10.00 anyway lol

1 Like

It was expensive for a hamburger. But all the prices are ridiculously jacked up nowadays at all fast food places. The idea of fast food in the beginning was it was cheap and fast. Now it’s almost as expensive as a sit-down restaurant.

2 Likes

I’m trying to think, we went to the drive thru at wendys when holly was in Tahoe and we visited her, that was maybe 5 years ago. I think that was 15.00 for just 3 simple burgers. I was trying to be frugal and I remember thinking I wouldn’t go back to wendys because it was too expensive. But the burger was excellent. I see on commercials that the patty is fresh not frozen. I think that actually makes a difference in the taste. I would go there again but I will brace myself for the price. I wish we had fast food here. No cus then I’d gain more weight.

2 Likes

29 cents for a hamburger! Makes me wish I was born in the sixties :laughing:

3 Likes

Heck I remember mowing lawns for $10 dollars and after saving $8 I would take the $2 left and go to 7 - 11 to get a large icee and candy bars…the icee was $0.25 cents and the candy bars were 15 cents each…so I could do that almost every day on the $2 until I mowed another yard…haha…by cracky I think I’m an old old man…haha

3 Likes

The sixties was a more simple time. Just picture hippies eating hamburgers and the Beatles singing nothing more complicated than “Love Me Do”.

1 Like

I get the spicy chicken combo which is about 7 bucks

2 Likes

I prefer my own cooking, and the price too.

1 Like

Just dropped $10.00 for a hamburgur, fries and a diet coke at Wendy’s

Well pfffft, and no sharing, I don’t think we can be friends anymore :stuck_out_tongue:

1 Like

Eating out can get expensive.
It cost my brother and I almost 50 bucks for four burgers and some fries at Five Guys.
It’s ridiculous.

1 Like

Fishfingers on toast.
Bake fingers in oven
Put on toast
Ready to eat

Same with bananas

1 Like

When I was a kid I could go to an afternoon matinee and get a small popcorn and Coke for $1. Last time I took my daughter to a movie on a Saturday afternoon it cost me $40 for her to have a popcorn, a drink, and admission. And theatres wonder why they’re losing to Netflix?!?

I’m a bit younger than Nick, but a bottle of Coke cost $0.25 when I was a kid. Now it’s $2.50.

2 Likes

This topic was automatically closed 90 days after the last reply. New replies are no longer allowed.